99-00 Science 2000-2001
Individual Team

Conference 1A
1. Scott Swift - Lenorah Grady
2. Mark Van Es - Bruni
3. M’Lynn Niehues - Garden City
4. Scott Bouse - High Island
4. Charles Cohn - Medina
6. Ryan Batla - Garden City

Conference 1A
1. Scott Swift, Joshua Tunnell, Kristyn Hambleton - Lenorah Grady
2. M’Lynn Niehues, Ryan Batla, Boyd Batla - Garden City
3. Michael Kendall, Jonathan Bengfort, Nick Fuhrmann - Lindsay
3. Charles Cohn, Josh Hicks, Ben Minne - Medina
Conference 1A Top Scorers
Biology: Scott Swift - Lenorah Grady
Chemistry: Lana Wallendorff - Hedley
Physics: Scott Swift - Lenorah Grady

Conference 2A
1. Cole Markham - Stinnett West Texas
2. Robert Nix - Seymour
3. Justin Roberts - Stinnett West Texas
4. Matthew Spikes - Seymour
5. Brandon Riley - Mount Pleasant Chapel Hill
6. Smitty Grubbs - Boyd

Conference 2A
1. Matthew Spikes, Robert Nix, Douglas McMorris - Seymour
2. Morgan Roberts, Jamie Rodriguez, Chris Crew - De Kalb
3. Cody Starnes, Evelyn Olivieri, Charles Gilbreath - Gainesville Callisburg
Conference 2A Top Scorers
Biology: Cody Starnes - Gainesville Callisburg
Chemistry: Justin Roberts - Stinnett West Texas
Physics: Cole Markham - Stinnett West Texas

Conference 3A
1. Steven Houston - Seminole
2. Cody Moore - La Feria
3. Devin Millis - Bridgeport
4. Michelle Anderson - Wimberley
5. Allen Hodges - Kirbyville
6. Jesse Stowers - Bridgeport

Conference 3A
1. Devin Millis, Paul Hamblin, Jesse Stowers - Bridgeport
2. Michelle Anderson, Martin Hodo, Kara Akhavan - Wimberley
3. Allen Hodges, Mary Ann Wright, Callie Odom - Kirbyville
Conference 3A Top Scorers
Biology: Allen Hodges - Kirbyville
Chemistry: Steven Houston - Seminole
Physics: Steven Houston - Seminole

Conference 4A
1. Javier Soliz - Kingsville King
2. Jayce Dowell - Stephenville
3. Matt Wilson - Longview Pine Tree
4. Andrew Tomlinson - San Angelo Lake View
5. Erik Weatherwax - Huntsville
6. Ross Bland - Carthage

Conference 4A
1. Ross Bland, Clay Bell, Nick Gomez - Carthage
2. Jayce Dowell, Troy Curtis, Jr., Dwight Knoll - Stephenville
3. Charles Roberts, Will Bray, Allen Parish - Corpus Christi Flour Bluff
Conference 4A Top Scorers
Biology: Matt Wilson - Longview Pine Tree
Chemistry: Javier Soliz - Kingsville King
Physics: Ross Bland - Carthage

Conference 5A
1. Bryce Liu - Arlington Lamar
2. Michelle Li - Arlington Lamar
3. Victor Hu - Houston Bellaire
4. Jimmy Song - Sugar Land Clements
5. Anthony Strathman - Klein
6. Kevin Ju - Houston Bellaire

Conference 5A
1. Bryce Liu, Michelle Li, Naren Venkatesan - Arlington Lamar
2. Victor Hu, Jonathan Tzu, Kevin Ju - Houston Bellaire
3. Anthony Strathman, Justin Leong, Amaan Mazhar - Klein
Conference 5A Top Scorers
Biology: Jimmy Song - Sugar Land Clements
Chemistry: Justin Leong - Klein
Physics: Daniel Salinas - South Texas Science Academy