UIL Header

2001-2002 UIL State Swimming & Diving Meet Final Results


4A-Boys

Teams
1. Southlake Carroll 300
2. Cedar Park 205
3. Texarkana Texas 181
4. Richardson Pearce 170
5. Dallas Highland Park 159
5. Conroe Oak Ridge 159
7. Rosenberg Lamar 110
8. Granbury 79
9. Pecos 77
10. Kingsville King 61

Individual
200 Yard Medley Relay
Finals—1. Cedar Park, 1:37.00 (J. Smith, A. Payne, B. Poolman, R. Kemp); 2. Texarkana Texas, 1:40.39 (P. Mayo, M. Scott, R. Haley, C. Northcutt); 3. Richardson Pearce, 1:41.03 (B. Cameron, D. McCure, P.Kao, A. Richards); 4. Southlake Carroll, 1:42.04 (D. Rourke, M. Covington, R. Trevino, A. Rodts); 5. Granbury, 1:44.52 (N. Dalby, M. Greene, H. Hudson, N. Vollmer); 6. Rosenberg Lamar, 1:44.53 (J. Hoffmann, J. Suffield, R. Rueter, G. Ebarb).
Consolations—7. Pecos, 1:45.48 (G. Garcia, K.W. Winkles, W. Oglesby, M. Key); 8. Longview Pine Tree, 1:47.09 (D. Nix, D. Schaetz, M. Hammer, R. Kirk); 9. Monahans, 1:46.24 (Z. Vaughn, W. Everett, J. Naranjo, E. Lewallen); 10. Frisco, 1:46.96 (B. Carlisle, N. Boughner, T. Nix, S. Parsons); 11. Alice, 1:49.49 (C. Paterson, M. Valadez, T. Parker, R. Keliehor); 12. Conroe Oak Ridge, 1:50.95 (R. Wells, J. Erpenbeck, N. Periman, E. Conkling); 13. Big Spring, 1:52.27 (M. Sheedy, W. Liggett, C. Clark, M. Carrasco); 14. San Antonio Alamo Heights, 1:52.89 (P. Gragg, T. Applegate, T. Wright, A. Shannon); 15. Cleburne, 1:54.04 (J. Mason, D. Goins, S. McCutchen, J. Humphries).

200 Yard Freestyle
Finals-1. Tommy Sacco, Dallas Highland Park, 1:40.60; 2. J W Hard, Conroe Oak Ridge, 1:43.39; 3. Ryan Kemp, Cedar Park, 1:44.20; 4. Blair Boudousquie, Conroe Oak Ridge, 1:46.52; 5. Ryan Loney, Crosby, 1:46.81; 6. Philip Kao, Richardson Pearce, 1:48.51.
Consolations--7. Andrew Berdine, Southlake Carroll, 1:49.37; 8. Kyle McKay, Texarkana Texas, 1:51.27; 9. John Quin, New Braunfels, 1:49.82; 10. Chris Rhodes, Southlake Carroll, 1:51.23; 11. Ben Spark, Hewitt Midway, 1:51.83; 12. Brenton Cheeseman, Kingsville King, 1:52.23; 13. Jake Hoffman, Rosenbery Lamar, 1:54.83; 14. Jason Kochel, San Antonio Alamo Heights, 1:56.53; 15. Joshua Pike, Big Spring, 1:56.57; 16. Tim MacDuffie, Justin Northwest, 1:58.01.

Boys 200 Yard IM
Final—1. Cameron Allred, Fort Worth Southwest, 1:57.80; 2. Jordan Moss, Whitehouse, 1:58.78; 3. Devin Rouke, Southlake Carroll, 1:59.91; 4. Rodrigo Trevino, Southlake Carroll, 2:01.42; 5. Carter Northcutt, Texarkana Texas, 2:03.14, 6. Chris Thornton, Willis, 2:05.14;
Consolations—7. Alex McCure, Richardson Pearce, 2:06.56; 8. Dylan Conkling, Conroe Oak Ridge, 2:06.40; 9. Matt Greene, Granbury, 2:06.91; 10. Roberto Gandara, El Paso, 2:07.00; 11. Bryan Jester, Dallas Highland Park, 2:08.28; 12. Jesse Suffield, Rosenberg Lamar, 2:08.72; 13. Danny Poolman, Cedar Park, 2:09.65; 14. Sam Peck, Dallas Highland Park, 2:10.52; 15. Daniel Tak, San Antonio Roosevelt, 2:15.13; 16. Dallas Franklin, Corpus Christi Flour Bluff, 2:16.49.

50 Yard Freestyle
Finals—1. Josh Smith, Cedar Park, 21:10; 2. Auston Ayres, Houston King, 21.11; 3. Jin Jung, Denton Ryan, 21.80; 4. Brad Yoreis, Dallas Highland Park, 22.13; 5. Chris Luchey, Southlake Carroll, 22.29; 6. Ethan Lewallen, Monahans, 22.53.
Consolations—7. Black Stevens, Corpus Christi Flour Bluff, 22.82; 8. Brady Rhodes, North Crowley, 23.12; 9. George Ebarb, Rosenbery Lamar, 22.90; 10. Brigham Benson, Brenham, 23.03; 11. Jon Brickey, Fort Worth Arlington Heights, 23.13; 12. Bruce Lambright, New Caney, 23.19; 13. Omar Alba, El Paso Ysleta, 23.22; 14. Marshall Gooding, Texarkana Texas, 23.27; 15. Shane Milu, San Antonio Stacey, 23.76.

1 Meter Diving
1. Ryan Shields, Grapevine, 387.85; 2. Ross Farance, Southlake Carroll, 375.45; 3. Adam Herman, Southlake Carroll, 346.65; 4. Brandon Jeffries, Grapevine, 321.60; 5. Ryan Cash, Texas City, 310.55; 6. Clinton Brower, Texarkana Texas, 308.25; 7. Justin Henry, Austin Lake Travis, 297.70; 8. Jordan Grimes, Corpus Christi Calallen, 276.15; 9. Rammy Gonzalez, Freeport Brazosport, 274.55; 10. Michael Juarez, Pecos, 259.05; 11. Corey Cox, San Antonio Alamo Heights, 252.65; 12. Chris McCormick, Cedar Park, 247.40; 13. Patrick Gron, Magnolia, 237.30; 14. Tyler Espinoza, Los Fresnos, 231.10; 15. Phillip Salonek, Andrews, 228.45; 16. Rock Tolman, Conroe Oak Ridge, 216.95.

100 Yard Butterfly
Finals—1. John Ouimette, Abilene Wylie, 52.16; 2. Brian Poolman, Cedar Park, 52.51; 3. Chris Luchey, Southlake Carroll, 52.56; 4. Chris Thornton, Willis, 52.60; 5. Will Oglesby, Pecos, 54.47; 6. Rodrigo Trevino, Southlake Carroll, 55.04.
Consolations—7. Brandon Litaker, Southlake Carroll, 55.08; 8. Omar Alba, El Paso Ysleta, 55.24; 9. Richard Rueter, Rosenberg Lamar, 55.71; 10. Philip Kao, Richardson Pearce, 55.72; 11. Roddie Haley, Texarkana Texas, 56.53; 12. Hadley Hudson, Granbury, 56.74; 13. Alan Regetz, Rosenberg Lamar, 57.07; 14. Chris Rodenberg, Corpus Christi Tuloso-Midaway, 59.25; 15. Joe Gresenz, San Antonio Cole, 1:00.41.

100 Yard Freestyle
Finals—1. Patrick Mayo, Texarkana Texas, 47.15; 2. Jin Jung, Denton Ryan, 47.55; 3. Ryan Kemp, Cedar Park, 47.76; 4. Brad Yoreis, Dallas Highland Park, 48.31; 5. Steven Prather, Corpus Christi Calallen, 48.36; 6. Eric Lee, Southlake Carroll, 49.65.
Consolations—7. Roberto Gandara, El Paso, 49.94; 8. Nick Vollmer, Granbury, 50.37; 9. Isaiah Allen, Houston Jones, 50.22; 10. Jon Brickey, Fort Worth Arlington Heights, 50.37; 11. Brenton Cheeseman, Kingsville King, 50.56; 12. Blake Gore, Texarkana Texas 50.92; 13. Shane Milu, San Antonio Stacey, 51.53; 14. Keaton Tucker, Crowley, 51.53; 15. Drake Nix, Longview Pine Tree, 52.02; 16/ Tim MacDuffie, Justin Northwest, 53.40.

500 Yard Freestyle
Finals—1. J W Hard, Conroe Oak Ridge, 4:36.73; 2. Andrew Berdine, Southlake Carroll, 4:42.41; 3. Ryan Loney, Crosby, 4:49.38; 4. Brooks Cameron, Richardson Pearce, 4:51.32; 5. Blair Boudousquie, Conroe Oak Ridge, 4:52.47; 6. Chris Rhodes, Southlake Carroll, 4:59.48.
Consolations—7. Jonathan Covington, Southlake Carroll, 5:06.74; 8. Alex Huning, Southlake Carroll, 5:13.03; 9. Isaiah Allen, Houston Jones, 5:10.37; 10. Kyle McKay, Texarkana Texas, 5:10.87; 11. Bryan Jester, Dallas Highland Park, 5:11.60; 12. Joseph Johnson, Pampa, 5:11.69; 13. Gregory Parsons, Cedar Park, 5:19.96; 14. Scott Parsons, Frisco, 5:20.79; 15. Jason Kochel, San Antonio Alamo Heights, 5:26.11; 16. Dallas Franklin, Corpus Christi Flour Bluff, 5:28.31.

200 Yard Freestyle Relay
Finals—1. Cedar Park, 1:28.12 (J. Smith, A. Payne, B. Poolman, R. Kemp); 2. Dallas Highland Park, 1:29.51 (T. Sacco, B. Yoreis, S. Peck, B. Jester); 3. Texarkana Texas, 1:32.51 (M. Gooding, R. Haley, J. Fant, K. McKay); 4. Conroe Oak Ridge, 1:32.60 (D. Conkling, E. Conkling, B. Boudousquie, J W Hard); 5. Kingsville King, 1:32.83 (R. Garza, B. Nelson, J. Guerra, B. Cheeseman); 6. Rosenberg Lamar, 1:33.22 (A. Regetz, D. Floyd, A. Long, G. Ebarb).
Consolations—7. Richardson Pearce, 1:33.45; 8. El Paso, 1:33.81 (F. Gandara, M. Provencio, Z. McGinnis, R. Gandara); 9. Burnet, 1:34.22 (G. Ortiz, P. Robertson, W. Faulkenberry, T. Ham); 10. Monahans, 1:34.57 (E. Lewallen, C. Greenfield, J. Naranjo, W. Everett); 11. New Caney, 1:34.91 (B. Lambright, S. Marsh, K. Ihnen, T. Morgan); 12. Crowley North Crowley, 1:36.04 (B. Standefer, J. Jamison, M. Roessler, B. Rhodes); 13. Alice, 1:36.65 (J. Sepulveda, T. Parker, R. Keliehor, C. Peterson); 14. San Antonio Alamo Heights, 1:37.09 (T. Applegate, P. Gragg, A. Steiger, J. Kochel); 15. Cleburne, 1:37.40 (S. McCutchen, J. Humphries, D. Goins, J. Campos).

100 Yard Backstroke
Finals—1. Tommy Sacco, Dallas Highland Park, 50.66; 2. Auston Ayres, Houston King, 52.73; 3. Brooks Cameron, Richardson Pearce, 53.78; 4. Patrick Mayo, Texarkana Texas, 53.80; 5. Steven Prather, Corpus Christi Calallen, 54.09; 6. Devin Rourke, Southlake Carroll, 56.21.
Consolations—7. Byron Carlisle, Frisco, 56.81; 8. Dylan Conkling, Conroe Oak Ridge, 57.28; 9. Chance Peterson, Alice, 56.41; 10. Chad Hossier, Bay City, 56.93; 11. Eric Lee, Southlake Carroll, 57.09; 12. Josh Smith, Cedar Park, 57.83; 13. Joshua Perry, San Antonio Roosevelt, 58.45; 14. Drake Nix, Longview Pine Tree, 59.23; 15. Jake Hoffmann, Rosenberg Lamar, 1:00.08; 16. Will Oglesby, Pecos, 1:00.30.

100 Yard Breaststroke
Finals—1. Aaron Payne, Cedar Park, 59.59; 2. Cameron Allred, Fort Worth Southwest, 59.84; 3. Luke Chambless, Cleburne, 1:01.94; 4. Drew McCure, Richardson Pearce, 1:02.74; 5. Carter Northcutt, Texarkana Texas, 1:03.04; 6. Matthew Covington, Southlake Carroll, 1:03.24.
Consolations—7. Phillip Crawford, Hewitt Midway, 1:03.31; 8. Drew Schaetz, Longview Pine Tree, 1:03.44; 9. Jordan Moss, Whitehouse, 1:03.18; 10. Matt Scott, Texarkana Texas, 1:04.13; 11. Brian Fearn, North Richland Hills Birdville, 1:04.75; 12. Stephen Brickey, Corpus Christi Flour Bluff, 1:04.88; 13. Alex McCure, Richardson Pearce, 1:05.27; 14. K.W. Winkles, Pecos, 1:05.46; 15. Tyler Applegate, SA Alamo Heights, 1:06.96; 16. Jesse Suffield, Rosenberg Lamar, 1:07.18.

400 Yard Freestyle Relay
Finals—1. Dallas Highland Park, 3:15.16 (B. Yoreis, S. Peck, B. Jester, T. Sacco); 2. Southlake Carroll, 3:17.90 (C. Luchey, R. Trevino, E. Lee, D. Rourke); 3. Richardson Pearce, 3:21.09 (B. Cameron, P. Kao, A. McCure, A. Richards); 4. Conroe Oak Ridge, 3:21.94 (B. Boudousquie, D. Conkling, E. Conkling, J W Hard); 5. Pecos, 3:28.48 (K.W. Winkles, P. McChesney, W. Oglesby, M. Key); 6. Granbury, 3:29.05 (N. Vollmer, T. Robinson, H. Hudson, A. Bird).
Consolations—7. Rosenberg Lamar, 3:29.85 (J. Hoffmann, D. Floyd, J. Suffield, G. Ebarb); 8. Kingsville King, 3:31.66 (K. Jewell, B. Nelson, J. Guerra, B. Cheeseman); 9. Cedar Park, 3:28.86 (B. Poolman, A. Payne, G. Parsons, M. Brache); 10. San Antonio Alamo Heights, 3:32.41 (P. Gragg, J. Kochel, A. Steiger, T. Applegate); 11. New Caney, 3:33.00 (B. Lambright, S. Marsh, K. Ihnen, T. Morgan); 12. Big Spring, 3:33.58 (J. Pike, M. Sheedy, W. Liggett, M. Carrasco); 13. Longview Pine Tree, 3:34.09 (D. Nix, R. Kirk, M. Greer, M. Hammer); 14. Corpus Christi Flour Bluff, 3:29.23 (B. Stevens, D. Franklin, T. Desbiens, S. Brickey).


Return to top of page


4A Girls

Teams
1. Dallas Highland Park 263
2. Southlake Carroll 261.5
3. Conroe Oak Ridge 202
4. Grapevine 184
5. Austin Anderson 134
6. San Antonio Alamo Heights 133
7. Cedar Park 123
8. Frisco 88
9. Austin Johnson 81
10. Friendswood 75

Individual
200 Yard Medley Relay
Finals –1. Dallas Highland Park, 1:50.62 (M. McNamara, B. Sacco, C. Blackman, C. Jennings); 2. Cedar Park, 1:52.53 (A. McLeod, E. Bilansky, K. Gromer, K. Baran); 3. Southlake Carroll, 1:53.79 (L. Blalock, J. Ebel, L. Derr, C. McDonald); 4. Conroe Oak Ridge, 1:53.92 (M. McCarthy, J. Lewis, E. Stautner, L. Robinson); 5. Friendswood, 1:56.29 (J. Martinez, K. Swindler, E. Viscontini, T. Sanders); 6. Frisco, 1:58.40 (M. Murphy, K. Simpson, W. Wood, L. Baalman).
Consolations—7. Longview Pine Tree, 2:00.56 (K. Pechacek, T. Scott, K. Kubricht, K. Webb), 8. Corpus Christi Calallen, 2:01.01 (S. Rasmusson, A. Ware, B. Vaughan, K. Otahal), 9. Grapevine, 2:01.20 (A. Tinkham, M. Lamb, N. Aycock, M. Davoren); 10. Pecos, 2:01.43 (T. Salcido, R. Eisenberg, K. Holt, S. Moore); 11. San Antonio Alamo Heights (E. Levine, H. Veldt, K. Wallace, L. Hughes); 12. Richardson Pearce, 2:03.53 (L. Yuan, E. Watt, S. Silver, T. Silver); 13. Austin Johnson, 2:07.95 (M. Flannagan, K. McDougal, M. Schmidt, A. McQueen).

200 Yard Freestyle
Finals—1. Meredith McCarthy, Conroe Oak Ridge, 1:51.97; 2. Celeste Rogers, San Antonio Alamo Heights, 1:52.63; 3. Elissa Stautner, Conroe Oak Ridge, 1:53.62; 4. Ashley Lonon, Grapevine, 1:56.92; 5. Kristina Syvarth, Austin Anderson, 1:58.15; 6. Georgia Steenberge, 1:58.46;
Consolations—7. Katie Munch, Southlake Carroll, 1:58.51; 8. Amy Browning, Fort Worth Boswell, 1:58.64; 9. Emma Donaldson, Pflugerville Connally, 1:58.93; 10. Lauren Baalman, Frisco, 1:59.99; 11. Allen Geeslin, San Antonio Alamo Heights, 2:00.39; 12. Jane Macris, Conroe Oak Ridge, 2:02.69; 13. Laura Szarmach, San Antonio Alamo Heights, 2:04.13; 14. Sara Wright, Bay City, 2:10.02; 15. Teddie Salcido, Pecos, 2:10.57; 16. Jackie Acuna, Gregory-Portland, 2:13.54.

200 Yard Individual Medley
Finals—1. Alison McLeod, Cedar Park, 2:07.89; 2. Megan Flannagan, Austin Johnson, 2:08.23; 3. Brittany Sacco, Dallas Highland Park, 2:08.51; 4. Samantha Berdine, Southlake Carroll, 2:08.81; 5. Randee Billips, Rosenberg Lamar, 2:13.90; 6. Katelyn Erickson, Austin Anderson, 2:14.47;
Consolations—7. Caroline Jennings, Dallas Highaland Park, 2:14.52; 8. Kaelly Simpson, Frisco, 2:16.45; 9. Shelly Silver, Richardson Pearce, 2:17.36; 10. Courtney Hamilton, Southlake Carroll, 2:17.93; 11. Eileen Viscontini, Friendswood, 2:22.27; 12. Hazel Stinson, San Antonio Alamo Heights, 2:23.34; 13. Amy Geis, Dallas Hillcrest, 2:23.35; 14. Ashley Kenline, Conroe Oak Ridge, 2:24.78; 15. Jessica Hughey, Big Spring, 2:29.48.

50 Yard Freestyle
Finals—1. Candace Blackman, Dallas Highland Park, 23.50; 2. Erica Tate, Grapevine, 23.86; 3. Bonnie Garcia-Meitin, Angleton, 24.60; 4. Tifanie Silver, Richardson Pearce, 25.37; 5.gf3 April Long, Denton, 25.63; 6. Devon Dlouhy, Austin Anderson, 25.65;
Consolations—7. Hillary Hinds, 25.80; 8. Lauren Hughes, San Antonio Alamo Heights, 25.67; 9. Amber Tyler, Rosenberg Lamar, 25.68; 10. Alexa Lewis, Gregory-Portland, 25.81; 11. Caitlin Collie, Boerne, 25.96; 12. Amanda Kliewer, SOMS, 26.12; 13. Jennifer Haney, Abilene Wylie, 26.14; 14. Kimberly Baran, Cedar Park, 26.26; 15. Jennifer Ebel, Southlake Carroll, 26.27.

1 Meter Diving
1. Ashley Bourland, Montgomery, 420.70; 2. Bevins Goodman, Southlake Carroll, 367.50; 3. Ashley Stokes, Grapevine, 356.90; 4. Vanessa Farquhar, Grapevine, 322.45; 5. Whitney Wheeler, Southlake Carroll, 308.80; 6. Emily Turner, San Antonio Alamo Heights, 270.35; 7. Whitney Corbett, Corpus Christi Flour Bluff, 265.55; 8. Rachel Crook, Freeport Brazosport, 265.25; 9. Lauren Tucci, Conroe Oak Ridge, 260.65; 10. Christina DeLaRosa, San Antonio Lanier, 236.25; 11. Ricci Loughridge, Texas City, 235.60; 12. Jaclyn Lacy, Corpus Christi Tuloso-Midway, 230.80; 13. Shalon Hudgens, Andrews, 219.75; 14. Laura Burchfield, Dallas Wilson, 208.55; 15. Lee McDonald, Andrews, 200.65; 16. Laura Brule, Texarkana, 197.00.

100 Yard Butterfly
Finals—1. Candace Blackman, Dallas Highland Park, 55.31; 2. Alison McLeod, Cedar Park, 55.98; 3. Eileen Viscontini, Friendswood, 1:01.86; 4. Lindsey Derr, Southlake Carroll, 1:02.11; 5. Mandy Schmidt, Austin Johnson, 1:02.65; 6. Kathleen Kubricht, Longview Pine Tree, 1:02.86.
Consolations—7. Megan Davoren, Grapevine, 1:03.44; 8. Catilin McDonald, Southlake Carroll, 1:03.82; 9. Karen Gromer, Cedar Park, 1:03.44; 10. Maria Stallings, Athens, 1:03.73; 11. Whitney Wood, Frisco, 1:04.54; 12. Amy Geis, Dallas Hillcrest, 1:04.75; 13. Hazel Stinson, San Antonio Alamo Heights, 1:04.81; 14. Lauren Sher, Bay City, 1:05.71; 15. Joana Silva Moreira, Spring Branch Smithson Valley, 1:07.15; 16. Catherine Minjarez, Pecos, 1:09.82.

100 Yard Freestyle
Finals—1. Jennifer Blackman, Dallas Highland Park, 51.34; 2. Meredith McCarthy, Conroe Oak Ridge, 51.83; 3. Erica Tate, Grapevine, 52.39; 4. Tifanie Silver, Richardson Pearce, 54.67; 5. Katie Munch, Southlake Carroll, 54.67; 6. Caroline Jennings, Dallas Highland Park, 55.02.
Consolations—7. Amy Browning, Fort Worth Boswell, 55.91; 8. Allen Geeslin, San Antonio Alamo Heights, 56.16; 9. Devon Dlouhy, Austin Anderson, 55.81; 10. Amber Tyler, Rosenberg Lamar, 56.21; 11. Charlotte Pelster, Fort Worth Eastern Hills, 57.15; 12. Kara Swindler, Friendswood, 57.39; 13. Shannon Wacasey, Dickinson, 57.46; 14. Alexa Lewis, Gregory-Portland, 57.66; 15. Jennifer Haney, Abilene Wylie, 59.78; 16. Sara Wright, Bay City, 59.81.

500 Yard Freestyle
Finals—1. Elissa Stautner, Conroe Oak Ridge, 4:59.42; 2. Samantha Berdine, Southlake Carroll, 5:01.60; 3. Celeste Rogers, San Antonio Alamo Heights, 5:04.19; 4. Ashley Lonon, Grapevine, 5:04.77; 5. Emma Donaldson, Pflugerville Connally, 5:16.33; 6. Georgia Steenberge, Granbury, 5:21.76.
Consolations—7. Kristina Syvarth, Austin Anderson, 5:22.20; 8. Jane Macris, Conroe Oak Ridge, 5:22.99; 9. Laura Szarmach, San Antonio Alamo Heights, 5:32.13; 10. Ali Cherubini, Conroe Oak Ridge, 5:32.93, 11. Karen Gromer, Cedar Park, 5:40.40; 12. Analise Herrera, Austin Anderson, 5:41.25; 13. Becky Sinclair, Conroe Oak Ridge, 5:44.53; 14. Teddie Salcido, Pecos, 5:44.59; 15. Aja Ayres, Houston King, 6:00.57.

200 Yard Freestyle Relay
Finals—1. Dallas Highland Park, 1:40.40 (J. Blackman,J. Sisk, M. McNamara, C. Blackman); 2. Grapevine, 1:41.34 (E. Tate, M. Davoren, A. Tinkham, A. Lonon); 3. Southlake Carroll, 1:41.57 (K. Munch, J. Ebel, C. McDonald, S. Berdine); 4. San Antonio Alamo Heights, 1:42.10 (A. Geeslin, L. Hughes, H. Stinson, C. Rogers); 5. Rosenberg Lamar, 1:43.40 (A. Tyler, S. Crowell, R. Billips, N. Vaiana); 6. Austin Anderson, 1:43.95 (D. Dlouhy, K. Erickson, A. Herrera, K. Syvarth).
Consolations—7. Cedar Park, 1:44.06 (A. McLeod, S. Staff, C. Oldroyd, K. Baran); 8. Frisco, 1:46.70 (W. Wood, K. Simpson, P. Zmorzynski, L. Baalman); 9. Conroe Oak Ridge, 1:46.77 (A. Kenline, K. Helms, L. Robinson, J. Macris); 10. Longview Pine Tree (K. Kubricht, K. Pechacek, T. Scott, K. Webb); 10. Longview Pine Tree, 1:47.86 (K. Kubricht, K. Pechacek, T. Scott, K. Webb); 11. Abilene Wylie, 1:48.83 (J. Haney, E. Parmer, K. Jones, K. Hamm); 12. Austin Johnson, 1:49.13 (K. McDougal, M. Schmidt, A. McQueen, M. Flannagan); 13. Bay City, 1:49.72 (L. Sher, R. Sher, M. Frankson, S. Wright); 14. Gregory-Porland, 1:49.93 (J. Acuna, L. Bartels, C. Gadbois, A. Lewis); 15. Angleton, 1:50.78 (J. Hammond, B. Garcia-Meitin, M. Cates, B. Henley).

100 Yard Backstroke
Finals—1. Megan Flannagan, Austin Johnson, 58.24; 2. Jennifer Blackman, Dallas Highland Park, 58.42; 3. Mandy Schmidt, Austin Johnson, 1:00.86; 4. Bonnie Garcia-Meitin, Angleton, 1:00.97; 5. Katelyn Erickson, Austin Anderson, 1:01.78; 6. Courtney Hamilton, Southlake Carroll, 1:02.37.
Consolations—7. Laura Blalock, Southlake Carroll, 1:02.64; 8. Ann Wilcox, Granbury, 1:03.71; 9. Amanda Kliewer, SOMS, 1:02.93, 10. Jackie Martinez, Friendswood, 1:03.73; 11. Caitlin Collie, Boerne, 1:04.87; 12. Jessica Shaw, Dallas Highaland Park, 1:04.93; 13. Laura Speer, Aledo, 1:06.12; 14. Stephanie Bailey, Austin Lake Travis, 1:06.36; 15. Jamie Shamburger, Conroe Oak Ridge, 1:06.87; 16. Jessica Hughey, Big Spring, 1:07.87.

Girls 100 Yard Breaststroke
Finals—1. Brittany Sacco, Dallas Highland Park, 1:06.71; 2. Randee Billips, Rosenberg Lamar, 1:07.50; 3. Kaelly Simpson, Frisco, 1:08.26; 4. Autumn Ware, Corpus Christi Calallen, 1:08.43; 5. Shelly Silver, Richardson Pearce, 1:10.35; 6. Kara Swindler, Friendswood, 1:10.80.
Consolations—7. Jennifer Eble, Southlake Carroll, 1:11.26; 8. Erin Bilansky, Cedar Park, 1:12.04; 9. Maggie Rau, Brenham, 1:12.24; 10. Cameron Clark, Southlake Carroll, 1:12.49; 11. Jordan Lewis, Conroe Oak Ridge, 1:12.59; 12. Emilie Kahn, Brenham, 1:12.70; 13. Nicole Danek, North Crowley, 1:13.62; 14. Rachelle Eisenberg, Pecos, 1:14.65; 15. Heather Horn, Killen Harker Heights, 1:15.69; 16. Hannah Veldt, San Antonio Alamo Heights, 1:20.67.

400 Yard Freestyle Relay
Finals—1. Dallas Highland Park, 3:36.20 (C. Jennings, M. McNamara, J. Blackman, B. Sacco); 2. Conroe Oak Ridge, 3:41.19 (M. McCarthy, J. Macris, A. Kenline, E. Stautner); 3. Grapevine, 3:42.16 (E. Tate, K. Donnelly, M. Davoren, A. Lonon); 4. Southlake Carroll, 3:43.63 (S. Berdine, L. Derr, C. Hamilton, K. Munch); 5. Austin Anderson, 3:44.77 (D. Dlouhy, A. Herrera, K. Syvarth, K. Erickson); 6. Longview Pine Tree, 3:54.11 (K. Kubricht, L. Harris, K. Pechacek, K. Webb).
Consolations—7. Athens, 4:00.85 (M. Stallings, K. Moore, R. McGilvray, H. Hinds); 8. Brenham, 3:50.31 (J. Winkelmann, F. Alessi, M. Campbell, H. Glasco); 9. Granbury, 4:01.95 (G. Steenberge, A. Wilcox, D. Benson, K. Reppa); 10. Angleton, 4:02.74 (M. Cates, A. Carpenter, B. Henley, B. Garcia-Meitin); 11. Pecos, 4:04.24 (B. Lujan, J. Minjarez, K. Holt, T. Salcido); 12. Corpus Christi Flour Bluff, 4:04.71 (J. Shultis, B. Chiarello, M. Hada, A. Herrera); 13. Texarkana Texas, 4:05.43 (K. Richey, M. Solomon, M. Murphy, C. Minkler); 14. Crowley North Crowley, 4:05.71 (S. Fisseler, N. Danek, D. Michan, L. Schell); 15. Bay City, 4:07.39 (N. Cross, M. Frankson, S. Wright, L. Sher).


Return to top of page