UIL Header

1995-96 State Volleyball Tournament

November 22 - 23, 1995 - Texas State University
AISD Burger Center - Austin, Texas

Conference A

Semi-Finals
Nov 22
8:30 & 9:45 am
Finals
Nov 23
10 am
A State Champion
Fort Hancock (28-5)
vs Fort Hancock
15-3; 15-10 vs
Windthorst (23-13)
A State Champion: Round Top-Carmine
15-4; 15-8
Round Top-Carmine (31-2)
vs Round Top-Carmine
15-5; 15-0
Iola (24-9)

Conference 2A

Semi-Finals
Nov 22
11:00 am & 12:15 pm
Finals
Nov 23
11:30 am
2A State Champion
Clifton (31-2)
vs Jewett Leon
15-9; 15-7 vs
Jewett Leon (29-9)
2A State Champion: Poth
15-13; 15-3
Poth (33-3)
vs Poth
15-1; 15-3
Holliday (21-9)

Conference 3A

Semi-Finals
Nov 22
1:30 & 2:45 pm
Finals
Nov 23
1 pm
3A State Champion
Springtown (31-5)
vs Austin Lake Travs
15-7; 15-6 vs
Austin Lake Travis (23-10)
3A State Champion: Bellville
15-1; 15-9
Bellville (30-7)
vs Bellville
15-4; 15-5
Van (20-9)

Conference 4A

Semi-Finals
Nov 22
4:00 & 5:45 pm
Finals
Nov 23
2:30 pm
4A State Champion
Magnolia (30-1)
vs Hereford
15-8; 15-7 vs
Hereford (28-3)
4A State Champion: Red Oak
16-14; 15-10
Red Oak (36-4)
vs Red Oak
12-15; 15-5; 15-12
New Braunfels (26-5)

Conference 5A

Semi-Finals
Nov 22
7:00 & 8:15 pm
Finals
Nov 23
4 pm
5A State Champion
San Antonio Clark (28-2)
vs Duncanville
15-6; 4-15; 15-4 vs
Duncanville (33-5)
5A State Champion: Duncanville
7-15; 17-15; 15-5
Arlington Martin (37-1)
vs Arlington Martin
15-0; 15-6
League City Clear Creek (27-13)

1995 UIL State Volleyball All-Tournament Teams
Selected by the Texas Girls Coaches Association

Class 1A

Johanna Rodriquez, Sr. Fort Hancock
Johnna Rogers, Jr. Fort Hancock
Shawna Berend, Jr. Windthorst
Amelia Waak, So. Round Top-Carmine
Frin Wolff, Sr. Round Top-Carmine
Heidi Finke, Jr. Round Top-Carmine

Class 2A

Kim Smith, Sr. Jewett Leon
Jessica Poteet, Jr. Jewett Leon
Leslie Kopecki, Jr. Poth
Noelle Kopecki, Jr. Poth
Jackie Jansky, Jr. Poth
Jimmie Jo Conn (MVP), Jr. Poth

Class 3A

Celeste Signor, Sr. Austin Lake Travis
Chareese Piazza, So. Austin Lake Travis
Stacy Schmidt, So. BeIlville
Laurie Lunn, Sr. BeIlville
Lone Lane, Sr. Bellville
Amanda Smitheal (MVP), Jr. Bellville

Class 4A

Kristi Lindeman, Sr. New Braunfels
Heather Hodges, Sr. Hereford
Brittney Binder, Sr. Hereford
Julie Rampley, So. Hereford
Melissa Godwin, Jr. Red Oak
Andrea Ray (MVP), Sr. Red Oak

Class 5A

Tamika Catching, Jr. Duncanville
Krista Hensley, Sr. Duncanville
Jennie Amos, Sr. Arlington Martin
Annie Gant, Sr. Arlington Martin
Katie Grieve, Sr. Arlington Martin
Kesah Wade (MVP), Sr. Duncanville

 



University Interscholastic League
1701 Manor Road, Austin, Texas, 78722

Phone: (512) 471-5883
Phone for One-Act Play Only: (512) 471-9996

Fax Administration: (512) 471-5908 | Fax Athletics: (512) 471-6589 | Fax Academics: (512) 232-7311
Fax for Orders Only: (512) 232-6471